You are here: Home / Skills / Frugality / How We Feed 9 People For Only $250 a Month

Want to Start a Homestead but Not Sure How?

Sign Up and Get Your FREE Book, "How To Homestead No Matter Where You Live."

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

How We Feed 9 People For Only $250 a Month

✓ THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS*

How We Feed 9 People For Only $250 a Month

If you haven’t already subscribed to the Youtube channel, Big Family Homestead, you should. Brad has made hundreds of videos documenting how he and his family attempt to be as self-sufficient as possible by growing their own veggies, raising their own animals, storing their own food, generating their own power, finding ways to save money, and much more.

Speaking of saving money, in this video, Brad and his wife explain how they feed a family with 7 children on a budget of $250 a month. If this sounds impossible, watch the video and see for yourself.

They make a monthly menu plan, then they make a list of basic ingredients, find great deals on them, and cook their meals from scratch. It goes to show that if you’re willing to plan carefully, shop for bargains, and spend some time cooking, you can save a lot of money. Watch the video below to learn more.

Want to Start a Homestead but Not Sure How?

Sign Up and Get Your FREE Book, "How To Homestead No Matter Where You Live."

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

You May Also Like:

Filed Under: , ,

5 Comments

  1. marie on March 5, 2017 at 8:38 pm

    I want the menu…& grocery list.

  2. dee on March 13, 2017 at 5:02 am

    I subscribed to their YouTube channel, I love their positivity and grace in faith.. would like a copy of this menu and grocery list.. maybe someday they will write a cookbook and meal planner…

  3. amanda on June 9, 2017 at 2:52 pm

    My family of four live in AK; in a town outside of Anchorage. We live in a rental house with limited living and outdoor space. I’m attempting to do some container gardening with herbs (to start since I do not have a green thumb). I hope to eventually move onto veggies and berries to help with the grocery bill. However the weather and wildlife make it challenging to grow without having a greenhouse or high tunnel. We are unable to have any livestock at our rental, so we are limited to buying from grocery stores. There are a few local farmers, but it is much more expensive. My husband and I have talked about starting a trading program – local fish for beef, deer, turkey etc. from the lower 48. I’d like to learn to can. My husband has started making our laundry soap, which averages out to about .25 per load. Which saves a lot of money. Any suggestions are welcomed.

  4. Rebecca on December 25, 2017 at 11:38 pm

    So good! Will be following! TY

  5. Brittany on January 4, 2018 at 2:32 pm

    Consider yourself lucky. You complain that a 15 year old boy can eat 4 eggs. My boys are only 5, 6, and 7 and they each eat 4 scrambled eggs. I don’t want to know how much my boys are going to eat when they are teenagers. And my kids are not over weight they just have super high metabolisms. Menu and Recipe copies would be nice

Leave a Comment





This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.